Próba złota — która będzie najlepsza?

Złote pierścienie wykonane w całości z tego szlachetnego metalu to rzecz, która występuje jedynie w bajkach. W rzeczywistości z uwagi na dość miękką strukturę złota, w jubilerstwie wykorzystujemy stopy metali zawierające mniejsza lub większą część tego metalu w swoim składzie. Z kolei do oznaczania ilości złota w stopie służy próba, którą wybija się na każdym wyrobie jubilerskim. Jakie są najpopularniejsze próby złota? Która z nich będzie najlepsza? W dzisiejszym wpisie odpowiadamy na te pytania.

Czym dokładnie jest próba złota?

Mówiąc w dużym uproszczeniu, próba danego stopu informuje nas, ile metalu szlachetnego (w tym przypadku złota) znajdziemy w 1000 jednostkach masy tego stopu. Jeśli interesuje Cię ten temat, koniecznie sprawdź wpis „Jakie są próby złota? Próby i oznaczenia złota na pierścionkach”, z którego dowiesz się wszystkich najistotniejszych informacji na temat prób złota. Warto jeszcze dodać, że nigdy nie będziemy w stanie kupić biżuterii, która będzie wykonana jedynie ze złota, bowiem materiał ten sam w sobie jest wyjątkowo miękki i wyroby jubilerskie bez domieszek innych metali błyskawicznie ulegałyby odkształceniu i porysowaniu.

Informacji na temat próby biżuterii powinniśmy szukać na wewnętrznej części danego wyrobu. To właśnie tam urząd probierczy umieszcza drobniutkie cyferki oznaczające ilość złota w danym stopie. Najpopularniejsze próby biżuterii ze złota to 333 oraz 585. Stara biżuteria pochodząca z terenów dawnego ZSRR może również posiadać próbę 583, która była jedną z popularniejszych w tym czasie. W jubilerstwie spotkamy również próbę 750, jednak wyroby z taką domieszką złota są dosyć plastyczne i łatwo ulegają uszkodzeniom.

Czy warto zdecydować się na biżuterię próby 585?

Wyroby ze złota 585 to przedmiot pożądania większości kobiet. Dzieje się tak z uwagi na idealne proporcje szlachetnego złota względem innych domieszek w stopie, które sprawiają, że biżuteria jest nie tylko trwała, ale i piękna. Przykłady takich wyjątkowych wyrobów znajdziesz na stronie https://lodzinscy.eu/281-zloto-p585, gdzie zamieszczono wyjątkową ofertę biżuterii ze złota najwyższej jakości. Warto również nadmienić, że wielu mistrzów złotnictwa zgodnie twierdzi, że próba 585 to najlepszy kompromis pomiędzy szlachetnością a trwałością wyrobu, a biżuteria tej próby jest wyjątkowo prosta w naprawie.

Najczęściej wymieniane i cenione cechy złotej biżuterii o próbie 585 to:

  • wysokie parametry trwałości i wytrzymałości,

  • możliwość doboru kolorystki (żółta, różowa lub biała),

  • piękny blask i nasycenie koloru,

  • jakość,

  • dobra odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania,

  • brak podatności na ciemnienie i ścieranie się koloru.

Czym charakteryzuje się złoto próby 333?

Wyroby ze złota 333 to zdecydowanie najtańsze, jednak równie piękne produkty zachwycające swoimi właściwościami i kształtem. Ciekawą ofertę modeli o tej próbie znajdziemy na stronie https://lodzinscy.eu/282-zloto-p333, gdzie zaprezentowano zarówno pierścionki, jak i kolczyki oraz bransoletki z tego stopu. Mimo stosunkowo niskiej zawartości złota w stopie próby 333 biżuteria tego typu ma sporo zalet, wśród których możemy wymienić:

  • bardzo wysoką trwałość i wytrzymałość,
  • niską cenę,
  • mniejszą kruchość niż w przypadku wyższych stopów,
  • ciekawą kolorystykę i piękny blask.

Jedyną wadą biżuterii próby 333 jest możliwość czernienia wyrobu oraz utleniania się złota. Można temu jednak zapobiec, odpowiednio dbając o biżuterię i regularnie ją czyszcząc.