Strych – jakie schody wybrać aby zaoszczędzić miejsce?

Poddasze w budynku mieszkalnym może być wykorzystywane na wiele sposobów. Niektórzy adaptują je do celów mieszkalnych, inni urządzają tam suszarnię albo organizują regały do przechowywania przetworów i zapasów żywności z długim terminem przydatności. Często zdarza się też, że powierzchnia strychowa służy jako miejsce do gromadzenia niepotrzebnych przedmiotów i tworzy tzw. graciarnię. Niezależnie od tego, do jakich celów zamierzamy wykorzystywać przestrzeń pod dachem, wejście na strych powinno zostać wykonane.

Schody strychowe ukryte w stropie

Poddasze zaadoptowane do celów mieszkalnych to część domu, którą traktuje się na równi z innymi pomieszczeniami. Oznacza to, że dostęp do poddasza musi być wygodny i bezpieczny, ponadto schody powinny posiadać liczne walory estetyczne. Oczywiście nie zawsze da się wykonać okazałe schody żelbetonowe, ale nowoczesne konstrukcje z drewna i metalu, np. schody modułowe, sprawdzą się nawet w niewielkich pomieszczeniach. Tego rodzaju schodów nie trzeba montować, jeśli na strych planujemy zaglądać bardzo rzadko i tylko po to, by sprawdzić stan konstrukcji dachowej, albo usunąć z przestrzeni mieszkalnej niepotrzebne przedmioty.

Schody na strych nie muszą być ani okazałe, ani szczególnie atrakcyjne pod względem wizualnym. Pomieszczenie strychowe nie jest miejscem, w którym spędzamy czas i które pokazujemy gościom, dlatego przez większość czasu wejście na poddasze może pozostać zamknięte. Najlepiej, jeśli da się również ukryć prowadzące do niego schody. Rozkładane schody strychowe to produkt, który zapewni wygodny dostęp do poddasza nieużytkowego, a jednocześnie nie będzie zajmował miejsca w pomieszczeniu znajdującym się pod wejściem strychowym.

Rozkładana drabinka na strych – oszczędność miejsca

Klasyczne schody strychowe wykonuje się z drewna i mają postać rozkładanej drabinki, złożonej z 3 lub 4 modułów. Górna część drabinki przytwierdzona jest do ruchomej klapy, która po zamknięciu przylega do skrzyni schodów i zamyka wejście na strych. Tym samych schody znikają z pola widzenia. Rozkładana drabinka na strych to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy zapewnić sobie wygodny i bezpieczny dostęp do strychu, a jednocześnie zrezygnować ze schodów stacjonarnych, które zajmują dużo miejsca.

Schody strychowe mają niewielkie rozmiary, ale ich skrzynia pozwala na swobodne przemieszczanie się osoby dorosłej w pozycji stojącej, a drabinka na przenoszenie przedmiotów w górę i w dół. Drabinka jest dość wąska, a mimo to stabilna i wytrzymała. Oczywiście wiele zależy tu od producenta, ale firmy, które przykładają wielką wagę do jakości oferowanych produktów, dostarczają schody mogące znosić znaczne obciążenia, a jednocześnie stosunkowo lekkie i łatwe w obsłudze.

Schody na strych z rozkładaną drabinką

Rozkładane schody strychowe po rozłożeniu zajmują niewiele miejsca, dlatego przestrzeń pod włazem strychowym można zagospodarować na wiele sposobów. Oczywiście nie warto ustawiać dużych, trudnych do przesunięcia mebli i sprzętów akurat w tym miejscu, do którego sięga drabinka, ale zaraz obok możemy ustawić rzecz każdego rodzaju. Natomiast mniejsze, lekkie przedmioty, możemy ulokować gdziekolwiek – drabinka na strych używana jest sporadycznie, czasem raz na kilka miesięcy, dlatego okazjonalne przesunięcie niewielkiego mebla lub elementu dekoracyjnego nie stanowi żadnego problemu.