Gdzie stosuje się systemy kół zębatych

Zębatki to solidne koła z zębami, które blokują się na łańcuchu.

Gdy koło zębate się obraca, zęby chwytają łańcuch i przesuwają inne części, które zazębiają się z łańcuchem. Ta sekwencyjna seria operacji pozwala na prosty i kontrolowany ruch obrotowy większych urządzeń i maszyn. W przeciwieństwie do układu przerzutek, które zazębiają się ze sobą w celu przenoszenia ruchu obrotowego, koła zębate współpracują bezpośrednio tylko z różnymi typami łańcuchów. Wysokiej jakości koła zębate na łańcuch (https://www.futurefarm24.pl/162-lancuchy-kola-lancuchowe-i-kola-zebate) są często wykonane z metalu lub wzmocnionego tworzywa sztucznego, które mogą wytrzymać siłę poruszania łańcuchem.

Gdzie stosuje się systemy kół zębatych

Jak wybrać koła zębate na łańcuch

Zamiast układu przerzutek, większość układów zębatek i łańcuchów działa w sposób podobny do zespołów łańcuchów rowerowych, które same w sobie są lekkim zespołem zębatek i łańcuchów. Koła zębate to wysoce wyspecjalizowane części, które są wytwarzane w celu precyzyjnego dopasowania do określonych łańcuchów i przenoszenia określonych obciążeń. Koła łańcuchowe muszą spełniać rygorystyczne specyfikacje dotyczące takich czynników jak rozmiar, wymiary, średnica, szerokość i głębokość zębów.

Jeśli koło zębate nie jest odpowiednio dopasowana do istniejącego systemu, nie może prawidłowo obracać łańcucha, a mechanizmy będą się ślizgać lub zacierać. Źle dobrane zębatki również mogą się zepsuć, będą się szybko zużywać, a zęby będą się kruszyć lub łamać. Z drugiej strony zębatki, które dobrze pasują do łańcuchów, mogą działać przez długi czas bez awarii, nawet w ciężkich zastosowaniach systemów przenośników.

Zespoły zębatki składają się z dwóch głównych elementów, koła zębatego na łańcuch i łańcucha. Jeśli oba elementy nie będą się uzupełniać, system nie będzie działał poprawnie. Istnieje szeroki wybór czynników, o których należy pamiętać przy wyborze zamiennych zębatek lub projektowaniu nowych zespołów zębatek i łańcuchów, jak rodzaj koła, średnica, liczba i rozstaw zębów, szerokość otworu. Należy zatem odpowiednio dobrać rodzaj koła zębatego, aby produkt spełniał swoją funkcję w sposób niezawodny.