Kiedy analizujemy komplikacje zdrowotne potomstwa oraz pomoc specjalistyczną, to czasem deprecjonujemy funkcję, jaką ma tu do odegrania pediatra.
A to jakkolwiek taki doktor będzie na pierwszej linii frontu, jeśli wolno tak się wyrazić. Bez niego nie możemy skierować dziecka do lekarza specjalisty. Misją pediatry jest naturalnie przedwczesne zdiagnozowanie większych lub też mniejszych problemów rekonwalescencyjnych, co może odegrać kluczową rolę w wyzdrowieniu, a nawet uratowaniu życia potomka.
Bez wątpliwości często to pediatra będzie w stanie wyleczyć poważniejsze niedogodności takie jak:
• zapalenie oskrzeli,
• zapalenie płuc,
• zapalenie zatok przynosowych.
Powszechnie zresztą nawet w środowisku leczniczym pediatrzy to będą eksperci, którzy muszą mieć niezmiernie wielki zasób wiedzy. O ile przecież to profesjonaliści skupiają się na pewnym wycinku medycyny, to pediatrzy korzystają cały czas z całościowej wiedzy lekarskiej.
Lekarz pediatra niesie pierwszą pomoc dla dziecka
Bezsprzecznie pediatra będzie leczyć nie tylko istotne choroby sezonowe takie jak grypa bądź przeziębienia, lub też może niestrawności. Poza tym nie zawsze pamiętamy o tym, iż lekarz takiego pierwszego kontaktu z dziećmi ma prawo również nieść wsparcie w przypadku kłopotów:
• Psychologicznych,
• Psychospołecznych.
Niejednokrotnie, nim skierujemy własne działania do gabinetu psychologicznego lub do psychiatry, to należałoby wcześniej oczywiście omówić problem z pediatrą. To przecież lekarz, który wie nieomalże wszystko na temat potomka, ponieważ opiekuje się nim przeważnie od momentu urodzenia.
Kiedy powinniśmy iść z dzieckiem do gabinetu pediatry?
Bez wątpliwości jest cała masa niedogodności, jakie wolno pomylić po prostu ze złym humorem potomka. Warto jednak pamiętać o sytuacjach, kiedy bez jakichkolwiek zahamowań powinniśmy się zgłosić do gabinetu lekarskiego. W szczególe wypada tak postąpić, gdy dłużej będzie się utrzymywać na przykład katar lub kaszel. Zaalarmować może nas również podwyższona temperatura lub też bezustannie powracające biegunki, czy też zaparcia. Poza tym rodziców bądź też opiekunów zaniepokoić musi również nadmierna potliwość dziecka albo brak apetytu. Kłopotem może się okazać też problem ze snem lub jakieś defekty rozwojowe.
Pierwsza wizyta u pediatry
Jeżeli gra toczy się o pierwszą wizytę z dzieckiem u pediatry, to wypada się na nią umówić między czwartym a siódmym miesiącem życia dziecka. W owym czasie lekarz ma obowiązek zbadać całkowity stan zdrowia, lecz nie tylko. Dziecko będzie zmierzone, zważone oraz zaplanowane będą wszystkie najważniejsze szczepienia. Poza tym niezmiernie ważne będzie ustalenie dodatkowych wizyt kontrolnych. Lekarz ma wprost obowiązek regularnie sprawdzać, czy dziecko odpowiednio będzie się rozwijać zarówno w sferze mentalnej jak też cielesnej. Jednym z nadrzędnych badań jest wizualna diagnostyka ciemiączka, a też skóry oraz mięśni dziecka. Poza tym pediatra analizuje, czy występują jakieś niedociągnięcia rozwojowe i, czy nie należy skierować dziecka od razu do specjalisty. Do takiej wizyty trzeba należycie przygotowywać dziecko, aby miało ono jak najmniej stresu.