Ekologiczne sklepy ze zdrową żywnością

Ekologiczne sklepy ze zdrową żywnością pojawiły się w Polsce na początku lat dwutysięcznych i nie cieszyły się wówczas wielkim zainteresowaniem.

Zmieniają się jednak trendy żywieniowe, a obecnie propagowana moda na zdrowy tryb życia sprawia, że sklepy tego rodzaju są oblegane przez klientów. Publiczna debata na temat wpływu diety na zdrowie oraz rosnąca świadomość społeczeństwa sprawiają, że chętnie inwestujemy w superfoods oraz naturalne suplementy diety. Co można znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością oraz co jeszcze warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje.

Co można kupić w sklepach ze zdrową żywnością?

Bardzo często kupujemy w marketach warzywa i owoce, myśląc, że urozmaicamy dietę o zdrowe produkty, ale nie zawsze tak jest. Sposób, w jaki były uprawiane oraz środki do tego użyte mają kolosalny wpływ na jakość warzyw i owoców. Tymczasem w sklepach ze zdrową żywnością klienci mają gwarancję najwyższej jakości upraw, które nie były spryskiwane chemicznymi środkami. Certyfikowane produkty bez konserwantów, ulepszaczy smaku, pestycydów i barwników w zdecydowanej większości są dziś dostępne tylko w tego rodzaju sklepach. Co jeszcze można w nich znaleźć? Na przykład zdrowe przekąski na słodko, roślinne oleje, ekologiczne dżemy i konfitury, mąki, makarony czy produkty bezglutenowe. To również miejsca, w których wiele rarytasów znajdą wegetarianie i weganie. W ofertach sklepów ze zdrową żywnością bardzo często znajdują się produkty stanowiące alternatywę dla produktów mięsnych, które zawierają dużo białka roślinnego, a bazują przede wszystkim na soi czy grochu.

Ekologiczne sklepy ze zdrową żywnością

Nie tylko jedzenie

Wbrew nazwie, sklepy z ekologiczną żywnością nie oferują klientom wyłącznie produktów spożywczych, ale również kosmetyki. W dzisiejszych czasach kosmetyki do pielęgnacji najsłynniejszych marek coraz częściej zostają wypierane przez kosmetyki naturalne, w których nie ma chemicznych dodatków. W rezultacie o wiele rzadziej uczulają, a przede wszystkim zapewniają skórze pielęgnację w pełni zgodną z naturą.

W sklepach tego rodzaju można również kupić ekologiczne środki czystości. Wiele osób z pewnością zastanawia się, czy warto płacić więcej za środki używane w domu, ale ich zalety są nie do przecenienia. Nie mają one w składzie żadnych składników szkodliwych dla zdrowia i typowych dla zwykłych detergentów, takich jak fosforany, chlor, amoniak czy pochodnych ropy naftowej. W rezultacie nie są one ani toksyczne dla człowieka, ani szkodliwe dla środowiska. Tego rodzaju ekologiczne detergenty są szczególnie zalecane dorosłym, którzy mieszkają pod jednym dachem z małymi dziećmi.

Jakie produkty ze sklepów ekologicznych cieszą się dużą popularnością?

W dziedzinie zdrowej żywności trendy są bardzo zmienne, a ponadto co chwilę pojawiają się nieznane wcześniej nowości. W ostatnich czasach wielką popularnością cieszą się na przykład chlorella, czyli glon stosowany podczas diet odchudzających, zielona matcha czy ashwaganda, znana również jako żeń-szeń indyjski, która dodaje wigoru. Z pewnością warto sięgać po tego rodzaju produkty, aby w jak najlepszy sposób zadbać o swój organizm.